Nejvýznamnější výrobci šachových počítačů
Fidelity Electronic
Novag
SciSys/Saitek
Hegener & Glaser
Excalibur Electronics
Millennium
Další význámnější výrobci
Fidelity Electronic
Novag
SciSys/Saitek
Hegener & Glaser
Excalibur Electronics
Millennium
Další význámnější výrobci
Fidelity Electronics
Firma Fidelity Electronics byla založena roku 1959 v Chicagu a později se přestěhovala do Miami. Původně vyráběla lékařské přístroje a dovážela pomůcky pro nedoslýchavé. V roce 1976 jejího majitele Sidney Samolea zaujala scéna ze seriálu Star Trek, kde pan Spock hraje šachy proti palubnímu počítači a velice se mu zalíbila myšlenka na vytvoření speciálního šachového počítače. Když se o této myšlence zmínil své sekretářce, dozvěděl sel, že její manžel ve svém volném čase pracuje na vývoji šachového programu. Okamžitě se rozhodl ho zaměstnat. Tím mužem byl Ron Nelson, který pak psal všechny šachové programy pro nejstarší řadu šachových počítačů Fidelity.
Práce na vývoji prvního počítače pokračovaly velmi rychle, takže již v lednu 1977 mohla firma na veletrhu Consumer Electronics Show v Chicagu představit světu první samostatný šachový počítač Fidelity Chess Challenger 1. Rychlý vývoj se sice podepsal na řadě nedostatků a chyb tohoto výrobku, ale i tak vzbudil velký zájem a zahájil tak éru specializovaných šachových počítačů. Firma ještě téhož roku uvedla na trh novou verzi Chess Challenger 3, u které byly nedostatky odstraněny a za 75 dolarů umožnila původním majitelům Chess Challengeru 1 jeho upgrade na tuto novou verzi. Fidelity se tak stala předním výrobcem šachových počítačů a v následujících letech pokračovala v úspěšném vývoji dalších špičkových šachových zařízení. V roce 1980 posílili její tým Dan a Kathe Spracklenovi, kteří k ní přešli od firmy Chafitz Inc poté, co se Ron Nelson začal věnovat jiným aktivitám. Pod jejich vedením pokračovala úspěšná éra a počítače Fidelity s jejich programy se staly v letech 1980-84 4x vítězi Mistrovství světa šachových mikropočítačů.
Koncem osmdesátých let však začal prodej specializovaných šachový počítačů díky konkurenci PC značně klesat a firmě Fidelity se tomu nepodařilo úspěšně čelit. Poté co utrpěla značné finanční ztráty ji proto Sid Samole prodal v roce 1989 konkurenční německé firmě Hegener & Glaser. Pod jejím vedením Fidelity dál pokračovala ve ývvoji a výrobě šachových počítačů, ale její ekonomickou situaci se ani pak nepodařilo vylepšit. A tak po dalších finančních ztrátách byla v roce 1992 výroba definitivně ukončena.
Novag
Firmu Novag založili v roce 1978 v Hong Kongu německý emigrant Peter Auge a švýcarský elektronický expert Erich Winkler. Peter Auge pracoval v té době v Hong Kongu, kde zastupoval svou distribuční hračkářskou firmu a začal se zabývat myšlenkou na výrobu vlastního šachového počítače. Proto se spojil s Erichem Winklerem, kterého tato myšlenka také zaujala a začal takový počítač projektovat. Již v září 1978 se objevil na trhu jejich první počítač Chess Champion Mk I. V roce 1979 pak následoval Chess Champion Mk II a Chess Champion Super System MK III.
I přes značné komerční úspěchy (počítač MK I se prodalo 180 000 kusů) se však ukázalo že Auge a Winkler mají příliš rozdílné názory a nedokážou se shodnout na další spolupráci a proto se na konci roku 1979 rozhodli společnost rozdělit. Erich Winkler si založil vlastní společnost SciSys a Peter Auge pokračoval ve firmě Novag. Některé následující modely vyvinuté ještě během jejich spolupráce pak prodávaly obě firmy současně, každá pod svojí značkou. Od roku 1981 se však už jejich cesty rozešly a každá z firem začala nabízet své vlastní počítače.
Peter Auge najal amerického programátora Davida Kittingera a jeho program Mychess se stal součástí následujících šachových počítačů Novag. David Kittinger se pak stal autorem prakticky všech programů pro šachové počítače této firmy. Velký důraz byl kladen na inovace, částečně asi i proto, že zde byla přímá konkurence SciSys. A tak se Novag Savant stal například v roce 1981 prvním šachovým počítačem, který měl dotykovou LCD obrazovku. V roce 1982 přišla další novinka – Novag Robot Adversary – počítač, který pomocí pohyblivého ramene prováděl sám tahy na šachovnici. Asi nejúspěšnějším modelem firmy Novag byl počítač Super Connstellation z roku 1984, který proslul svým takřka lidským způsobem hry s překvapivými až intuitivními tahy a častými oběťmi. V roce 1983 obsadil Super Constellation 2.-4. místo na Mistrovství světě šachových mikropočítačů.
V následujících letech uvedla firma na trh celou řadu dalších počítačů, které se často vyznačovaly originálním a velice zdařilým designem a řadou funkcí, kterými se snažila zaujmout zkušenější šachisty. Nemalou součástí její výroby byly i počítače v luxusním dřevěném provedení, které mohou být ozdobou interiéru každého šachového příznivce.
V roce 2009 se firma Novag stala součástí hongkongské společnosti Solar Wide Industrial, ale i nadále pokračoval ve výrobě šachových počítačů. Roku 2014 byla však výroba šachových počítačů Novag ukončena.
SciSys/Saitek
Firmu SciSys (Scientific Systems) založil roku 1979 švýcar Erich Winkler v Hong Kongu poté, co opustil společnost Novag. V prvním roce byla výroba ještě shodná s firmou Novag, ale od roku 1981 se už naplno rozjela samostatná produkce nových počítačů.
Prvním z nich byl Chess Champion Super System MK IV, který byl vylepšenou verzí počítače MK III. Brzy po něm však následoval revoluční model Chess Champion Mark V, který měl naprosto ojedinělý design se zabudovanou LCD obrazovkou a schopnost mít uloženo v paměti současně až 12 rozehraných partiií. Úspěchem tohoto modelu bylo vítězství v kategorii komerčních počítačů na Mistrovství světa šachových mikropočítačů v roce 1981, což se firma snažila samozřejmě co nejvíce obchodně využít. Nicméně se ukázalo, že jeho síla zdaleka nestačí konkurenci v otevřené kategorii (nově vyvinuté počítače, které dosud nebyly ve výrobě) a i problémy s opožděným vývojem a nízkou spolehlivostí nabízené externí šachovnice způsobily, že jejich obchodní výsledky byly nakonec spíše zklamáním.
Proto v roce 1982 Erich Winkler najal jako hlavního programátora Julio Kaplana, který pak spolu s Craigem Barnesem vytvořil programy pro většinu následujících počítačů. V prosinci 1983 pak byla podepsána smlouva o spolupráci s Garry Kasparovem, který pak vystupoval v reklamách a propagoval šachové počítače SciSys. Součástí byla i spolupráce na vytvoření modulu s knihovnou otevření podle návrhu Garry Kasparova (KSO – Kasparov Selected Openings). Počítač Turbostar s tímto modulem a programem Julio Kaplana se v roce 1985 účastnil Mistrovství světa, kde obsadil 7. – 10. místo.
Sázka na Garry Kasparova se ukázala jako ještě výhodnější v listopadu 1985, kdy se stal Kasparov ve 22. letech nejmladším mistrem světa v šachu. Spolupráce byla ještě upevněna a od konce roku 1985 nesly všechny počítače SciSys jméno Garry Kasparova. V roce 1986 se firma přejmenovala na marketingově výhodnější název Saitek. Výroba pokračovala jako dosud, takže u některých počítačů existují verze s uvedením výrobce SciSys i Saitek.
Na rozdíl od firmy Novag, která se zaměřovala spíše na pokročilejší šachisty a výrobu luxusních počítačů s řadou inovací a firem Fidelity a Hegener & Glaser, které věnovaly značné úsilí výrobě co nejvýkonnějších strojů a soubojům o titul mistra světa, se Saitek snažil zasáhnout co nejširší okruh zájemců a dostat své počítače k co největšímu počtu uživatelů. Vyráběl proto celou řadu počítačů pro všechny šachové úrovně v nejrůznějších cenových kategoriích a mnohé nabízel i pod jmény celé řady distribučních firem. Kromě toho se už v té době věnoval i dalším aktivitám v oblasti herní elektroniky – vyráběl i jiné hry, herní konzole a později periferie k počítačům jako joysticky, volanty či myši.
To všechno spolu se jménem Garryho Kasparova přispělo k tomu, že se v té době stal Saitek obchodně nejúspěšnější firmou vyrábějící šachové počítače. Díky tomu přestál všechny problémy spojené s nástupem osobních počítačů a mohl tak v roce 1994 koupit konkurenční německou firmu Hegener & Glaser, která se i díky investicím do převzetí americké Fidelity, potácela na pokraji krachu. Díky tomu se Saitek stal největší světovou firmou vyrábějící šachové počítače a získal i slavnou značku Mephisto, kterou od té doby začal užívat na svých počítačích většinou i spolu se jménem Garryho Kasparova. Nicméně nadále pokračovala i výroba a vývoj původních počítačů Mephisto – například vzniklo několik dalších modulů pro systém Mephisto Modular.
V následujících desesti letech pak vznikla ještě celá řada značně výkonných a velmi podařených počítačů. Programy pro většinu z nich psal úspěšný holandský programátor Frans Morsch, který je také spoluautorem velice úspěšného a známého počítačového programu Fritz.
V roce 2007 převzala veškeré aktivity týkající se šachových počítačů a ostatních herních zařízení americká společnost Mad Catz vyrábějící počítačové periferie, ale i nadále byly tyto výrobky včetně šachových počítačů prodávány pod zavedenou značkou Saitek. V novém vývoji šachových počítačů ale firma již nepokrčovala a postupně byla jejich výroba ukončena. V roce 2016 koupila značku Saitek firma Logitech.
Firma Ericha Winklera se nyní nazývá Ryder Industries a původně se věnovala výrobě celé řady elektrických a elektronických zařízení – od zvukových aparatur, přes bezdrátové sítě, lékařské přístroje až po úsporná svítidla. V současnosti se zabývá výrobou součástek pro elektrotechnický průmysl a jejich kompletací pro nejrůznější zákazníky.
Hegener & Glaser
Manfred Hegener a Florian Glaser začali podnikat v roce 1969 ve výrobě polovodičů. V roce 1978 se seznámili s programátory Thomasem Nitschem a Elmarem Hennem a z jejich spolupráce vznikl v roce 1980 první německý šachový počítač Mephisto I.
V roce 1984 se podařilo do jejich týmu získat Richarda Langa, jehož šachový program Psion se v tomto roce dělil o první místo na Mistrovství světa šachových mikropočítačů. Tato spolupráce se ukázala jako mimořádné úspěšná, neboť počítače Mephisto vyhrály všech 6 následujících ročníku Mistrovství světa. Tyto úspěchy udělali z firmy Hegener & Glaser nejúspěšnějšího výrobce šachových počítačů v osmdesátých letech 20.století.
V roce 1989 koupila firma amerického konkurenta Fidelity, který se potápěl v dluzích. Ukázalo se však, že špatně odhadla své možnosti a další vývoj na trhu, který byl postupně zaplaven osobními počítači. V roce 1992 musela ukončit stále ještě pokračující výrobu počítačů Fidelity, kterou se jí nepodařilo stabilizovat a stále byla ztrátová. Ani toto opatření však už nedokázalo zabránit dalšímu úpadku a tak byla firma v roce 1994 prodána společnosti Saitek.
Manfred Hegener spolu s Ossie Weinerem pak v roce 1996 založil společnost Millennium 2000, která se zabývá výrobou spotřební elektroniky včetně šachových počítačů nesoucích jméno mistra světa Anatolije Karpova.
Excalibur Electronics
Firmu Excalibur Electronic založil roku 1992 Shane Samole, syn zakladatele a původního majitele Fidelity Electronics Sidney Samolea poté, co byla ukončena výroba v továrnách Fidelity. Zpočátku prodával počítače od firmy CXG, kterou její majitel Eric White v té době zavíral.
Později přešel do nové firmy i Ron Nelson, autor prvních programů pro počítače Fidelity, který se stal technickým víceprezidentem firmy a stal se i autorem většiny programů pro šachové počítače Excalibur.
Nicméně v té době by už bylo velice obtížné uživit se pouze výrobou šachových počítačů, a tak do svého výrobního portfolia zahrnula firma i všechny možné formy dalších elektronických her a hraček až se z ní postupem času stal jeden z největších výrobců tohoto sortimentu na světě. Nicméně šachové počítače vždy tvořily nedílnou součást její produkce a během let jich vznikla celá dlouhá řada. Většina z nich však byla svým charakterem určena hlavně pro děti a začínající šachisty, i když svými výkony za konkurencí příliš nezaostávala. Jen některé modely působily serióznějším dojmem a byly určeny pro vážnější zájemce.
Nepochybně nejzajímavějšími modely z její produkce byly Excalibur Mirage z roku 1997 a Excalibur Phantom Force z roku 2007, které dokáží sami provádět své tahy na šachovnici bez zásahu člověka – vycházely z původního patentu firmy Fidelity a jejího modelu Fidelity Phantom z roku 1988, později (1990) vyráběného též pod názvem Mephisto Phantom.
V roce 2009 se firma Excalibur dostala do finančních problémů a následně byla sloučena s firmou EB Brands ve společnost EB Excalibur a výroba šachových počítačů byla v roce 2010 ukončena.
Millennium 2000
Firmu Millennium založil v roce 1996 Manfred Hegener (bývalý spolumajitel společnosti Hegener § Glaser) spolu s Ossie Weinerem, který již v roce 1977 založil první německou šachovou školu a je také známým autorem šachových knih. V roce 2016 předal Manfred Hegener podnik Maximilianu Hegenerovi a Thomasi Karkoschovi.
Firma se zpočátku věnovala výrobě elektronických hraček pro široku veřejnost včetně šachových počítačů. Nejdříve to byly především méně výkonné šachové počítače určené hlavně pro výuku dětí a začínajících šachistů, které po technické stránce vycházely z předchozích modelů z 90.let minulého století. Změna nastala v roce 2015, kdy byl na trh uveden počítač Millennium ChessGenius, v kterém firma poprvé využila možnosti moderních technologií a začala vznikat nová generace šachový počítačů s mnohem výkonnějšími procesory odpovídajícími pokroku, který v této oblasti nastal. A díky příznivé ceně nejsou tyto počítače určené jen špičkovým šachistům ale mohou si je dovolit i běžní příznivci šachu.
V roce 2016 byl pak na trh uveden vkonější model Millenium ChesGeniusPro. Oba počítače používají program Chess Genius od Richarda Langa a jeho výkonnost je v těchto zařízeních 2000 až 2200 Elo. V roce 2017 pak vznikl ještě výkonnější model ChessGenius Exclusive, jehož výkon by měl být vyšší než 2300 Elo.
Zdá se, že s úspěchem těchto modelů, byla firma Millenium spokojená, neboť v následujících letech pak uvedla na trh další varianty (Millennium ChessGenius Element, Millennium ChessGenius Exclusive) a později také v řadě variant počítač Millennium The King (Element, Exclusiv, Performanece) v kterém byl využit program The King od holandského programátora Johana de Koninga. V případě verzí Element se jedná o samostatné moduly bez šachovnice, ke kterým je možné připojit různé verze šachovnic Millenium (Millennium Exclusive, Mephisto Medium). V roce 2021 pak vznikl model Millennium Chess Classic Element, který obsahuje jak program Chess Genius, tak i The King.
V roce 2022 pak uvedla firma Millennium společně s firmou Phoenix na trh modul Mephisto Phoenix, který umožňuje emulaci programů z celé řady klasických šachových počítačů i využití mnoha počítačových programů. Počet programů je navíc možné dále rozšiřovat. Podle představ výrobců i hodnocení uživatelů by to měl být nejvýkonnější a nejdokonalejší šachový počítač, který byl kdy vyroben s Elo až 3400. Pro jeho vznik dokonce firma Millenium zakoupila autorská práva ke značce Mephisto, aby mohla tuto klasickou značku šachových počítačů obnovit.
Další výrobci
Phoenix Chess Systém
DGT
Lexibook
Pewatronic
Tasc
Connchess
Tiger
RadioSchack
Computachess
Yeno
Krypton/Systema